2013.06.19. 15:28
Június
Mozaikok Szentendre múltjából, 6.
~♣~ Sin Edit gyűjtése ~♣~85 éve
Városfejlesztés: laktanyaépítés, inasotthon létesítése, utcakövezés, fásítás... A képviselő-testület 1928. június 9-i ülésének jegyzőkönyvéből
1953-as képeslap az 1930-ban felépült Görgey laktanyáról. Egykor
„A város képviselőtestülete egyhangúlag közfelkiáltással és hálás köszönettel veszi tudomásul a m. kir. honvédelmi Miniszter Úr Őnagyméltóságának leiratát az építendő laktanya ügyében. […] Egyben ezúttal is a legnagyobb tisztelettel kéri Miniszter Úr Őnagyméltóságát, hogy a város területén minél nagyobb számú katonaság helyeztessék el. […] A város a tulajdonát képező területből a kívánt nagyságot a laktanya-építkezés céljaira díjtalanul átadja. Az adományozott területek értéke a városnak rövid időn belül meg fog térülni részben a fogyasztási adók és egyéb közvetett adózás útján, részben pedig az építkezés folytán a szokásos évi beszállásolás elmarad és így a város 2.000-3.000 pengő kiadástól mentesül.”
A képviselő-testület tagjai az inasotthon és a laktanyaépítés közeli megvalósulásáért „…dr. Starzsinszky László polgármesternek a város fejlesztése körüli eredményes működéséért elismerésünket és köszönetünket ezennel kifejezzük”.
A főutca régi képeslapon. Ürmös Lóránt: Üdvözlet Szentendréről. Vexillum Kiadó, 2004
„A város belterületén lévő utak és utcák kövezésére 1929. évtől kezdve évenként 8.000 pengőt irányozunk elő a városi költségvetésbe mindaddig, amíg a szükséges kövezés nem nyer befejezést. Megokolás: A város belterületén lévő utcák egy kis része harminc-negyven évvel ezelőtt köveztetett ki, míg a nagyobb része ma is kövezetlenül áll.”
A főutca folytatása, ami ma Dumtsa Jenő nevét viseli. Üdvözlet Szentendréről
~♣~„A város útjainak és utcáinak befásítására 1929. évtől kezdve évenként 1.500 pengőt irányozunk elő a városi költségvetésbe mindaddig, amíg az nem nyer befejezést. Ennek végrehajtása immár elodázhatatlan, annál is inkább, mert egyetlen utcánk sincs befásítva.”
75 éve
Virágeső hullt a pápai legátus lábai elé Szentendrén. Pilishegyvidék–Budakörnyék, 1938. június 4.
Eugenio Pacelli, a későbbi XII. Piusz pápa. Wikipédia
~♣~Pacelli bíboros Esztergomba menet néhány percre megállt Szentendrén. „Percek alatt több mint ezer ember gyűlt egybe a város főterén, hogy láthassa és ünnepelhesse. Zászlódíszbe öltözött a Főtér, ahol virágokkal és kis színes zászlócskákkal kezükben magyarruhás lánykák álltak sorfalat. A pápai legátus elvegyült az eléje járuló kis gyermekek közt, nagy szeretettel simogatta őket.”
Vészjósló előjelek, ugyanabban az évben. A MÉMOSZ (Magyarországi Építőmunkások Országos Szövetsége) elnökének levele az izbégi kőbányászokhoz 1938. június 18-án
Az 1922-ben megnyitott izbégi kőbánya. Üdvözlet Szentendréről
~♣~„Tudomásunk szerint azon a bányaterületen, ahol Ön is dolgozik, a nyilasok eléggé befészkelték magukat. Ez pedig komoly veszedelmet jelenthet a kőbányász munkásokra. Szálasiék, az úgynevezett Hungarista mozgalom a munkásbarátság álarcában jár, nagyhangú ígéretekkel igyekszik elszédíteni a munkástömegeket, de tulajdonképpen politikai kalandorság az egész. […] A munkások csak önerejükben bízhatnak. A nyilas grófoktól, nyugalmazott őrnagyoktól, politikai heccmesterektől, kalandoroktól nem várhatnak mást, csak becsapást és még több nyomorúságot.”
65 éve
Emléktábla-avatás. Polgármesteri jelentés a közigazgatás 1948. évi működéséről
~♣~„Az országos centenáriumi ünnepségek sorozatába városunk a Magyar–Jugoszláv Társaság által Szentendrén június 26-án rendezett Ignjatovity Jakov emlékünnepély keretében kapcsolódott be. Ezen ünnepélyen az 1822-ben Szentendrén született, demokratikus gondolkodású Ignjatovity Jakov regényíró szülőházán művészi kivitelű emléktáblát lepleztünk le. Ezen az ünnepélyen részt vett kb. háromezer-ötszáz személy. Ez alkalommal Budapestről kilencszáz látogató számos külföldi vendég kíséretében jelent meg.”
55 éve
Városi költségvetés. Az 1958. június 6-i tanácsülés jegyzőkönyve
~♣~„A tanácsülés a város 1958. évi költségvetését az országgyűlés által történt jóváhagyás után 7.725.000 Ft bevétellel és 7.725.000 Ft kiadással elfogadja. […] A 948.150 Ft saját bevételen, valamint a 204.000 Ft vállalati befizetésen kívül a kiadások fedezetéül 1.400.000 Ft adórészesedés és 5.172.850 Ft hozzájárulás (állami támogatás) szolgál. […] A tanácsi bevételek csak kis részét fedezik kiadásainknak, és túlzott mértékben még mindig állami támogatásra kell szorítkoznunk.”
50 éve
Művészetmenedzselés a szocializmusban. Pest Megyei Hírlap, Szentendre melléklet, 1963. június 5.
Az egykori Művész eszpresszó, korábban Ali Csorbadzsi cukrászda, még korábban Pávai kávézóterem. Facebook
~♣~A Csorbadzsi cukrászda helyén megnyílt a Művész eszpresszó, melyben helyi művészek megvásárolható képeit állították ki. „Újszerű, az országban elsőként megvalósult céllal épült. […] Ezzel elsősorban a tömegek közötti képzőművészeti propagandát kívánja erősebbé tenni a városi tanács.”
45 éve
Iparfejlesztés. Pest Megyei Hírlap, 1968. június 16.
A szentendrei betongyár a hatvanas években. Fotó: Danis Barnabás. PMK, helytörténeti gyűjtemény
~♣~„A BVM szentendrei gyára a rekonstrukció befejezése után Európa legkorszerűbb beton-vasbeton előregyártó üzeme lesz.” A kilencvenéves múltra visszatekintő üzemben 1968 nyarán kezdődött a több évre tervezett rekonstrukció. A korabeli MTI-fotó felirata szerint „a Beton- és Vasbetonipari Művek dolgozói a Nagy Októberi Szocialista Forradalom tiszteletére indított szocialista munkaversenyben vállalták, hogy az éves terven felül tízezer méterrel több csövet gyártanak”.
40 éve
Lakáspolitika. Az 1973. június 28-i tanácsülés jegyzőkönyve
Borbándi János miniszterelnök-helyettes szentendrei látogatása 1977. október 21-én. PMK, helytörténeti gyűjtemény
~♣~Marosvölgyi Lajos tanácselnök: „A Felszabadulás lakótelepen a 134 lakás 85%-ának vevőit a városi tanács fogja kijelölni.”
35 éve
A Szentendrei Teátrum tizedik, jubileumi évadja. A Művelődési Osztály előterjesztése VB-ülésre, 1978. június
„A változatlanul magas közönségsiker is azt igazolja, hogy a Teátrum megtalálta műfaján belül a szentendrei sajátosságoknak is megfelelő műsorpolitikát.”
Egy kép a hőskorból. A Szentendrei Teátrum előadásait kezdetben „vásári komédiák” előzték meg. PMK, helytörténeti gyűjtemény
♣~~♣~~♣
Szólj hozzá!
Címkék: polgármester propaganda bíboros állami támogatás kőbánya városfejlesztés helytörténet tanácselnök lakáspolitika hetvenes évek hatvanas évek ötvenes évek virágeső Szentendre városi tanács 1920-as évek 1930-as évek városi költségvetés Izbég Eugenio Pacelli laktanyaépítés inasotthon Görgey Artur laktanya Starzsinszky László Ürmös Lóránt pápai legátus XII. Piusz pápa Hungarista mozgalom művészetmenedzselés Művész eszpresszó kávéterem iparfejlesztés Nagy Októberi Szocialista Forradalom betongyár Szentendrei Teátrum szocialista munkaverseny Felszabadulás lakótelep Marosvölgyi Lajos Borbándi János Jakov Ignjatovity
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.