2013.07.10. 15:10
Július
Mozaikok Szentendre múltjából, 7.
~♣~ Sin Edit gyűjtése ~♣~
110 éve
Újsághírek Szentendréről, 1903-ból. Kevés a turista, rendezetlen a Duna-part, piszkosak az utcák, nincs étterem, fürdő... Szent-Endre és Vidéke Hírlapja, 1903. július 5.
Fürdőző gyerekek a Pap-szigetnél, az 1920-as években. Üdvözlet Szentendréről. Vexillum Kiadó, Budapest, 2004
Szent-Endre „…a természettől mindennel el van látva, amit általában kellemes nyaralóhelytől megkívánnak. […] S mi az oka mégis annak, hogy a nyári tartózkodóhelyet kereső fővárosiak egy évtized óta alig emelkedő számban keresik fel Szent-Endrét és vidékét? Szent-Endre városa nem halad. […] A Duna partja, ahelyett, hogy az idegenekre vonzást gyakorolna, szabálytalanságával és tisztátalanságával elriasztja őket. […] Nem gondoskodik a város, hogy a nyaralók és látogatók rendesen étkezhessenek, és ami szinte hihetetlennek látszik, hiányzik a nyaralóhelyek talán legfontosabb kelléke, nincs rendes fürdő.”
Egy korabeli képeslap tanúsága szerint a Szamárhegy oldalában lévő Ősbudavárban 1910-ben 24 fillérért adták a zónareggelit. Üdvözlet Szentendréről
~♣~
Két dudás egy csárdában... Harc a helyi sajtóért. Szent-Endre és Környéke, 1903. július 20.
„Lapunk egy szubvencionált hetilappal volt kénytelen versenyre kelni, de csakhamar belátta, hogy városunk és környéke két – elvi állásra nézve elütő és korlátolt tartalmú – helyi lap számára nem nyújt elegendő versenytért.”
![]() |
A Szent-Endre és Vidéke először 1899 és 1901 között jelent meg, Czobor Hugó szerkesztésében. Ezt követte a Szent-Endre és Környéke 1903-ban, majd a Szentendre és Vidéke Hírlapja, 1903-tól 1907-ig. Pest megye sajtóbibliográfiája 1794–1975. PMKK, Szentendre, 1977
~♣~
90 éve
Vizitdíj természetben leróva, infláció idején. A képviselő-testület 1923. július 9-i ülésének jegyzőkönyvéből
„Rendelési díj az orvos rendelőjében nappal 2 kg búza, éjjel 4 kg búza vagy ezen mennyiségnek napi ára. Látogatási díj nappal a beteg lakásán 4 kg búza vagy ezen mennyiségnek napi ára. A köztisztviselők és minden alkalmazott, aki drágasági segélyt élvez, ezen díjtételnek felét fizeti.”
~♣~
80 éve
„Duna mellett legyen telke, ott üdül fel teste, lelke!” Dunakanyari üdülőtelep marketingje anno... Új Idők, 1933. július 10.
„Surányi sziget parcellázása a nagy Dunaág legszebb pontján, Felsőgöddel szemben, 25 km-nyire a fővárostól. A jó középosztály legkedveltebb nyaraló és üdülőtelepe. Bársonyos homokstrand. Kitűnő vendéglő olcsó pensióárakkal. Csónakház. Tennisztér. Szőlő- és erdőtelkek 60 havi részletfizetésre. Olcsó építkezési lehetőségek a helyszínen. Érdeklődőknek ingyen autóbusz oda-vissza.”
Ezt a lapot Tek. Varga Imréné kapta meg a Bihar megyei Okányban, 1943-ban. A bal szélen látható vontatóhajó talán a Kőrös. Dunai Szigetek
~♣~
75 éve
Az állattartás és az idegenforgalom dilemmája a két háború között. Pilishegyvidék–Budakörnyék, 1938. július 30.
„Az államrendőrség eltiltotta a baromfiak legeltetését, úsztatását, nevelését a Duna-parton. […] Mert ha ilyen módon elcsúfitják a Duna-partot és nem jön nyaraló, kinek adják majd el a récét, libát meg csirkét?”
André Kertész: Ráczkeve. 1942. Pest megyei minikönyvek, 10. PMMI, Szentendre, 1987
~♣~
60 éve
Népnevelés, kultúrmunka az ötvenes években. Az 1953. július 11-i vb-ülés jegyzőkönyvéből
„A népművelési előadó szervezze meg az úttörőket és pedagógusokat kultúrműsor cséplőgép melletti tartására.”
![]() |
A Hüvelyk Matyi címlapja 1954-ből. Pest megye sajtóbibliográfiája 1794–1975. PMKK, Szentendre, 1977
~♣~
55 éve
Elmentek a katonák... (Később visszajöttek, majd 1990 nyarán ismét elmentek.) Az 1958. július 11-i tanácsülés jegyzőkönyvéből
„Tiebel Ferenc tanácselnök bejelenti, hogy a város területén állomásozó szovjet katonai alakulat f. hó 12-én elhagyja állomáshelyét, visszatér a Szovjetunióba. A szovjet alakulat elbúcsúztatására ünnepély lesz tartva és javasolja, hogy a tanács is képviseltesse magát egy háromtagú bizottsággal.”
Emlékműterv. Postcard
~♣~
30 éve
Évi másfél millió (!) turistáról számol be a Pest Megyei Hírlap. 1983. július 2.
„A szentendreiek minderre büszkék, ugyanakkor néha úgy érzik, mintha már nem is a sajátjuk lenne a városuk.”
~♣~
20 éve
Megvalósulatlan tervek a megüresedett szovjet laktanya hasznosításához. Szentendre és…, 1993. július 1.
„A Nemzeti Egészségmegőrző és Rákellenes Központ, valamint az Első Amerikai Kórház Alapítvány képviselői aláírták azt a szindikátusi szerződést, amelynek alapján ez év második felében – az egykori szovjet laktanya területén – végre nekiláthatnak a világszínvonalú egészségügyi komplexum kialakításához.”
A szentendrei volt szovjet laktanya romjai napjainkban. Népszabadság Online
~♣~
15 éve
Újsághírek Szentendréről, 1998-ból. Örömök: bővül a Skanzen, működik az Erdei Iskola és a Szalamandra Egyesület, Kínában járt a Kecskés Együttes...
„…a Sztaravoda völgyében óriási lendülettel gyarapodik a kulturális turizmus egyik fellegvára.”
Szentendre és Vidéke, 1998. július 17.
Szent Márton újborfesztivál és libator a Skanzenben. Programturizmus
„Szentendrén évek óta sokféle, a környezeti szemléletformálást célzó tevékenységet végez az Erdei Iskola Alapítvány és a Szalamandra Egyesület.”
Szentendrei Zöld Levél, 1998. 3. szám

„Magyarország zenei nagykövetei. Szentendrei együttes Kínában. Peking új hangversenytermét avatta fel kéthetes turnéjuk kezdetén, 1998. július 15-én a Kecskés Együttes.”
Dunakanyar, 1999. április
~♣~
Panaszok: kevés a turista, rossz helyen van a nyári színház, nincs kábeltévé, üresek a múzeumok, sok a bóvliárus...
„Telt ház a Városháza udvarán, ahová évekkel ezelőtt az akkor már tekintélyes múlttal rendelkező nyári színházat bezsuppolták. A vita azóta is tart parttalanul, miközben az egymással vitázók abban egyetértenek, hogy azért mégiscsak a Fő tér lenne az igazi. Persze nem az Óbudai Hajógyárból evakuált, hónapokig elmozdíthatatlanul összeácsolt, városrondító monstrumlelátóval, hanem valami mobil megoldással.”
„Miközben az ország egész területén már a legkisebb magyar faluban is van kábeltelevízió, városunkban eddig csak megvalósulatlan álom maradt.
Szentendre Castrum, 1998. július 13.
„…szinte már közhellyé vált a szentendrei idegenforgalom visszaesése, a megyei fenntartású múzeumok katasztrofális anyagi helyzete és minimális látogatottsága (kivétel a Kovács Margit Múzeum).”
„Kmetty és a baseball-sapkák. Múzeumsirató. […] Héttornyú városunkban van számos dolog, amire büszkék lehetünk. Vagy lehetnénk? Az utóbbi években ugyanis Szentendre eredeti, művészvárosi arculata teljesen belevész az utcákat elborító giccstengerbe.”
Szentendre és Vidéke, 1998. július 17.
~♣~♣~♣~
Szólj hozzá!
Címkék: vizitdíj képeslap úttörők turista fürdő városháza kábeltévé pedagógusok csónakház nyaraló tanácselnök vicclap 20. század Göd André Kertész Dunakanyar Duna-part Ráckeve Skanzen Szentendre és Vidéke Horány Pap-sziget kertvendéglő Szamárhegy zónareggeli üdülőtelep Surányi sziget államrendőrség népművelési előadó kultúrműsor cséplőgép Hüvelyk Matyi szovjet katonai alakulat szovjet hősi emlékmű NEREK Szalamandra Egyesület Erdei Iskola Alapítvány nyári színház művészvárosi arculat giccstenger
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.