2013.10.18. 17:52
Október
Mozaikok Szentendre múltjából, 10.
~♣~ Sin Edit gyűjtése ~♣~
180 éve
Az első szentendrei festőművész híres karikaturista (is) volt
Jankó János (1833–1896) önarcképe. TerminARTors. Újságcímlap 1869-ből. Országos Széchényi Könyvtár
1833. október 1-jén született Jankó János festőművész, karikaturista, többek között a népszerű Borsszem Jankó című élclap rajzolója. 1873-tól Szentendrén élt Bogdányi úti otthonában. Őt tekinthetjük az első szentendrei festőművésznek.
~♣~
105 éve
Városi bevételek. A képviselő-testület 1908. október 30-i ülésének jegyzőkönyvéből
A dunai halászat joga évi 135 korona, a dunai révjog évi 2.250 korona, a piaci helypénzszedés joga évi 3.155 korona bérleti díjért talált bérlőre árverés útján.
Halászat a Dunán az 1900-as évek elején. Pest Megyei Könyvtár, helytörténeti gyűjtemény
~♣~
100 éve
Sárga irigység. Szentendre és Vidéke, 1913. október 5.
Lám Adolf részére pótadókedvezményt szavazott meg a képviselő-testület a kocsigyár bővítéséhez. A határozatot néhány izbégi képviselő megfellebbezte.
„Nem tudjuk, mi vitte rá a fellebbezőket ezen fellebbezés benyújtására, a rövidlátóság, a megtévesztés, a szociális érzék hiánya, a sárga irigység avagy mások részéről való izgatás. […] Nem Lám szorul a szentendreiekre, hanem sok szentendrei tartozik neki hálával, mert húsz év alatt, amióta gyárhelyisége fennáll, több pénzt hozott Szentendrére és több embernek juttatott keresetet, mint a fellebbezők együttvéve. […] Földművelőink reményeit tönkretették a mostoha időjárási viszonyok, iparosaink a legnagyobb mértékben elégedetlenek, mert alig jutnak valami munkához, kereskedőink a forgalom hiányáról panaszkodnak. Gyárakról ábrándozunk, amelyek pénzt hoznak ide, mert ha van pénz, a földműves értékesíteni tudja cikkeit, az iparos könnyebben jut keresethez, a forgalom is fellendül. Ámde áldozat nélkül Szentendrén gyárat nem létesíthetünk.”
~♣~
95 éve
Orosz hadifoglyok Szentendrén. Pest Megyei Levéltár, V. 372
1918 októberében hatvankét munkára beosztott, első világháborús orosz hadifoglyot tartottak nyilván Szentendrén.
~♣~
60 éve
A padlássöprések évada. Az 1953. október 17-i vb-ülés jegyzőkönyvéből
A városnak jelentős beadási hátraléka van:
„…a kötelezettek több mint ötven százalékának kevesebb termett, mint amennyi a beadási kötelezettsége. Így a hátralék nagyobb részét megvett terményből kell teljesíteni”.
A Tsz sincs jobb helyzetben:
„…nem lesz annyi kukoricatermésünk, amely fedezné a beadásunkat, így a tavalyihoz hasonlóan egy bizonyos mennyiséget át kell ütemezni sertésre.”
~♣~
50 éve
Büszkeségünk, a kocsigyár. Pest Megyei Hírlap Szentendre melléklete, 1963. október 19.
„Nincs még egy ilyen üzem az országban, amely annyifélét termelne, mint ez az egykor parasztszekereket készítő kis műhely.”
A szentendrei kocsigyár egy terméke a hetvenes évekből. StoryMap
~♣~
45 éve
Tanult munkás-paraszt nemzedék. 1968. október 21-én kelt tanácsülési előterjesztés
A város általános iskoláiban félévkor százegy, év végén harminchét tanuló megbukott. A bukottak nyolcvan százaléka munkás-, parasztszármazású volt.
„Ezért kell mindenképpen érvényt szerezni az MSZMP IX. kongresszusa irányelveinek. […] Nagyon nagy gondot kell fordítani ezeknek a gyerekeknek a tanítására, a velük való foglalkozásra, mert csak így nevelődhetik ki a tanult munkás-paraszt nemzedék.”
~♣~
30 éve
Híd a Pap-szigetre. Pest Megyei Hírlap, 1983. október 6.
Hídavatás 1984 januárjában. PMK, helytörténeti gyűjtemény
A város és a Pap-sziget közti gát miatt eliszaposodott a Duna holtága, ezért megkezdték a gát lebontását. Helyette egy híd felépítését vállalta társadalmi munkában a Kossuth Lajos Katonai Főiskola.
„A harminc méter szélességű, kétpilléres, vas- és fakombinációjú híd várhatóan november végéig készül el. A sziget addig csak csónakon közelíthető meg.”
~♣~
15 éve
Európához méltó kortárs művészeti központ. Szentendre Castrum, 1998. október 15.
A MűvészetMalom épületegyüttesének felújított Bogdányi utcai homlokzata. Ferenczy Múzeum
„Az Európához méltó művészeti központtá álmodott Malom megnyitóján (október 10-én) sokan voltunk. Az épület megálmodói, az ügyért harcolók (mert harcolni kellett), természetesen tudták, de sokan csak most döbbentek rá, milyen óriási lehetőség van ebben az épületben. Itt a művészet minden ága megfér majd egymással.”
~♣♣♣~
4 komment
Címkék: jegyzőkönyv hídavatás festőművész halászat irányelv helytörténeti gyűjtemény Duna Borsszem Jankó Szentendre Jankó János Izbég Pap-sziget MűvészetMalom kocsigyár karikaturista városi bevétel révjog helypénzszedés orosz hadifogoly padlássöprés beadási kötelezettség Tsz parasztszekér MSZMP-kongresszus tanult munkás-paraszt nemzedék gátbontás Kossuth Lajos Katonai Főiskola kortárs művészeti központ sárga irigység
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
PMK (Pemetefű) 2013.10.19. 09:23:57
2007 januárjában Jankó János emléktáblát akartam elhelyezni a szentendrei Jankó János utca elejére. Alföldiné és F.Zámbó Öcsi is helyeselte a tettemet. Már a plakett is elkészült. A tábla szövegét Buzinkay Gáza fogalmazta. Egy budapesti úr a Műemlékvédelemtől megfúrta a tervemet. Még midig őrzöm a plakett-et mindhiába. Minden más falra kerülhet csak Jankó János mester porosodhat a pincében.
László Dluhopolszky
PMK (Pemetefű) 2013.10.19. 09:29:33
Ezzel nem csufitani akarom, hanem szépíteni ezt a gyönyörű várost.
Jankó János reinkarnációjának tartom magamat. Már 2x segített nekem, amikor bajban voltam.
Csíki László szobrász, miután hallotta a velem esett csodát ingyen elkészítette a bronz domborművet. Gonosz emberek nem engedték a helyére tenni. Még ma sem tudja senki, ki is volt Jankó János.
Persze a Pemete erre is választ ad.
PMK (Pemetefű) 2013.10.19. 09:37:20
PMK (Pemetefű) 2013.10.19. 09:44:10
Jankó János fia, Jankó Elemér szintén karikaturista volt. Németországban halt meg. Megtalálható a Gyöngy Kálmán áltel jegyzett Karikatúralexikonban. Lásd: caricaturaart.blogspot.hu/2008/03/megjelent-magyar-karikatra-lexikon.html