2013.12.07. 14:04
December
Mozaikok Szentendre múltjából, 12.
~♣~ Sin Edit gyűjtése ~♣~
125 éve
Királyi vadászat a Szentendrei-szigeten: osztrák-magyar csúcstalálkozó? Tímár György: A Duna titkai

Rudolf trónörökös és Vetsera Mária. Femina
1888. december 18-án Ferenc József császár és fia, Rudolf trónörökös Szigetmonostoron fácánvadászaton vett részt magyar politikai vezetők kíséretében. A néhány órás program nem kapott nagy nyilvánosságot.
„Talán nem törné a fejét senki ezen a furcsaságon, ha nem alig néhány héttel később következett volna be az egész Európát felkavaró tragédia: a trónörökösnek Vetsera Mária bárónővel közösen elkövetett öngyilkossága. […] Nem csoda, ha ezt a mayerlingi tragédiát sokan tüstént egybekapcsolták a szigetmonostori fácánvadászat kulisszái mögé rejtett osztrák-magyar »csúcstalálkozóval«, melynek tárgya máig titok maradt.”
~♣~
105 éve
Halasi uram és a pálinkaivás. Pest megyei anekdoták

1908-ban jelent meg az egykor Szentendrén élt Szászy István Pestmegyei anekdóták című könyve, benne két szentendrei történettel. Egyik a túl erősre sikeredett paprikásról szól, a másik Halasi uram döntéséről, akinek azt tanácsolta a helyi fizikus, hogy ne igyon több pálinkát, különben megvakul.
„Inkább az ablak törjön be, semhogy összedőljön a fundamentum!”
E felkiáltással Halasi uram tovább ivott.
~♣~
100 éve
született Szántó Piroska festőművész
Vas István és Szántó Piroska 1977-ben. Fotó: Molnár Edit (MTI). MaNDA
1913. december 7-én született Szántó Piroska festőművész, aki Vajda Lajos köréhez tartozva 1939 óta gyakran járt Szentendrére. Ekkortájt, főként Vajda szürrealista munkái hatására talált rá az egész életművére olyannyira jellemző személyes, antropomorf növény- és állatábrázolásra. 1956-ban férjével, Vas István költővel házat építettek a Hold utcán, ettől kezdve idejük nagy részét itt töltötték. Írásaiban – pl. a Bálám szamarában – szeretettel és szórakoztatóan ír a városról, annak lakóiról.
~♣~
90 éve
Létszámcsökkentés anno... Saját kérésére felmentették. A képviselő-testület 1923. december 28-i ülésének jegyzőkönyvéből
Antolik Arnold, Szentendre polgármestere (1916–1922) feleségével. Szentendrei arcképcsarnok II.
Belügyminiszteri rendelet alapján Szentendrén a következő állások szűntek meg: ügyvezető orvos, városi állatorvos, adóügyi tanácsnok, hivatalszolga, mezőőr, kisegítő erdőőr, szülésznő, szénáskerti őr, kútmester, két utcaseprő, kilenc mezőőr, kilenc díjnok. Dr. Antolik Arnold polgármestert saját kérésére felmentették.
„Megállapították a végkielégítés, illetve nyugdíj összegét is.”
~♣~
85 éve
költözött mai helyére a régi művésztelep. Karácsonyi segély a polgármesternek? A képviselő-testület 1928. december 19-i ülésének jegyzőkönyvéből
A szanatórium a tízes évek végén. 1928-tól itt rendezkedtek be a művészek. StoryMap
„A helybeli művésztelepet sikerült az Országos Társadalombiztosító Intézet Szentendrén lévő úgynevezett Szanatórium épületében elhelyezni. […] A művésztelep fenntartása és megfelelő helyen való elhelyezése a város fejlődésének érdekében szükséges, amellyel nemcsak a kitűzött kulturális cél elérését, hanem a város idegenforgalmának a fokozását is előmozdítjuk.”
„Sevillai nemzetközi városi kongresszus költségeinek megállapítása és utalványozása. A város képviselő-testülete a polgármesternek a kongresszusra való kiküldését nemcsak méltányosnak, hanem indokoltnak is tartja. […] Ezen kiküldetésre való tekintettel az 1929. évi költségvetésben a város polgármestere részére nem lesz karácsonyi segély előirányozva.”
~♣~
75 éve
Keresztény magyar vásárló. A vészkorszak előjelei. Pilishegyvidék–Budakörnyék, 1938. december 24.
Boldog békeidők... Szentendre főtere egy 1904-ben készült képeslapon. StoryMap
„Szentendre megyei város keresztény magyar iparosai és kereskedői elhatározták, hogy a keresztény magyar vásárló közönség érdekében üzleteiket, műhelyeiket keresztény magyar üzlet megjelöléssel látják el úgy, hogy a keresztény magyar vásárló közönség még tévedésből se vigye nehezen szerzett pénzét zsidó kereskedőhöz és iparoshoz.”
~♣~
65 éve
A gyermekek golyvásak. Életminőség 1948-ban. Szávai Aurél polgármester jelentése a közigazgatás 1948. évi működéséről
„A vízvezeték lefektetéséhez a csövek legyártását megrendelték.”
„A gyermekek 35-40 százalékban golyvásak.”
„…három aszályos esztendő után végre jó termést biztosító év következett be, mely a hároméves terv teljes sikerét hozta meg. […] Közellátási cikkeink közül csupán a kenyérjegy áll fenn.”
„1948 év folyamán Szentendréről 28 csehszlovák kitelepülés történt. Ide település 4 volt.”
„…lakóink kb. 25 százaléka emberhez nem méltó lakásban lakik.”
„1948-ban 129 élve születés (ezen kívül 20-25 szentendrei gyerek Budapesten született) és 68 haláleset volt a városban.”
~♣~
45 éve
Szentendrei olimpikon. Beváltak a gmk-k. Járásból vonzáskörzet. Veszélyben a párt vezetőszerepe... Sajtómozaikok 1983-ból
Tatai Tibor, a mexikói olimpia győztese kenu egyesben. Pinterest
„Szentendre város tanácsa jegyzőkönyvileg örökíti meg Tatai Tibor szentendrei lakosnak az 1968. évi Mexikói Olimpia egyéni kenu-verseny aranyérmes sportolójának kiváló eredményét.”
„A Szamárhegy alápincézettsége 7,5 km. […] Hatvan olyan lakás van, melyből az ott lakók kihelyezése a pincék állaga miatt sürgős lenne. A pincék további sorsáról műszaki elképzelés nincs.”
Az 1968. december 13-i tanácsülés jegyzőkönyvéből
A volt szentendrei járás négy nagyközségi és kilenc kisközségi tanácsa az új közigazgatási rendszer szerint Szentendre vonzáskörzetéhez tartozik. [Újabb átszervezés után kistérség lett a közigazgatási egységek neve, ma ismét járási rendszer működik.]
Pest Megyei Hírlap, 1983. december 24.
„A párton belül is óriási eltérések vannak ugyanannak a kérdésnek a megítélésében. […] Veszélybe kerülhet az MSZMP vezető szerepe. […] Az MSZMP-nek a többpárt-rendszerre is fel kell készülnie, ha hatalmon akar maradni. […] Más fórumrendszerre van szüksége a pártnak, s új szövetséget is kell kötnie. […] Ha készül ránk dőlni a ház, nem követelhetjük magunknak a jogot, hogy csak mi találunk kiutat.”
Beszámoló a pártértekezletről. Szentendre és Vidéke, 1988. december
Szólj hozzá!
Címkék: öngyilkosság anekdota kereskedő létszámcsökkentés kistérség járás iparos olimpikon boldog békeidők szanatórium kútmester Pest megye Szigetmonostor hároméves terv gmk Szentendrei-sziget Szamárhegy Tatai Tibor osztrák-magyar csúcstalálkozó királyi vadászat Rudolf koronaherceg Ferenc József császár fácánvadászat vadászöltözet mayerlingi tragédia Szántó Piroska Vas István Antolik Arnold adóügyi tanácsnok hivatalszolga díjnok régi művésztelep karácsonyi segély Szentendre főtere golyvás kenu egyes vonzáskörzet többpárt-rendszer Vetsera Mária bárónő
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.