2014.08.02. 00:07
Száz éve történt – augusztusban (3)
Mozgósítás és hadüzenet
Az első világháború a helyi sajtó tükrében, a korabeli polgár szemével
![]() |
![]() |
Első világháborús katonaportrék. Könyvtár, Üröm
A mozgósítás és a július 28-i hadüzenet körüli első zaklatott napok gyors hangulatváltásai jól nyomon követhetők a Szentendre és Vidéke augusztusi számai alapján. Vasárnap még
„…az emelkedett hangulatban megindult tüntető tömeg a városházáról nemzeti zászlók alatt, cigányzene és a szentendrei fúvószenekar hangja mellett bejárta az egész város utcáit, folyton lelkesítő kiáltásokkal, hazafias dalok éneklésével. A menetben részt vevő nagy tömeg szüntelenül éltette a háborút, a hazát, a királyt, a hadsereget, a szövetséges államokat. […] Szívvel-lélekkel zúgott a tömeg: Sehonnai bitang ember, ki most ha kell, halni nem mer…”
– írja az augusztus 2-i lap.
„Szentendrén a harcra hívó szózat mintegy hétszáz [más források szerint négy-ötszáz] embert szólított el övéik köréből, akik hétfőn és kedden gyülekeztek a városháza mellett.”
Kedden már
„…lehetetlen volt nem érezni azoknak a szülőknek, hitvestársaknak és gyermekeknek a fájdalmát, akik talán utoljára vettek búcsút kenyérkeresőiktől.”
Kada Mihály plébános:
„Bevonult hadköteles fiaink helyébe lehet, hogy a hirtelen jött viharfelhők az ínséget és nyomort hozzák.”
Búcsúzik a baka. Az Érdekes Újság háborús albumából. Múzeumcafé
„A mozgósítás óta nagymérvű emelkedés tapasztalható a liszt, cukor, kenyér, burgonya, főzelékfélék s egyéb nélkülözhetetlen élelmi cikkeknél, s az árak napról napra tetemesen emelkednek.”
A sehonnai bitang embertől az ínség és nyomorig sok minden együtt van tehát ugyanabban a lapban.
Már a szarajevói merénylet is kínosan érintette a szentendrei szerb lakosságot. Az országos szerbellenes kampány a Szentendre és Vidékére is rányomta bélyegét. A lap 1914. július 5-i száma királygyilkosságra bujtogató fekete nációnak, fékevesztett gyűlölségtől tajtékzó embersöpredéknek nevezte a szerb nemzetet. Emiatt – mint arról az augusztus 9-i szám tudósít –
„…néhány helybeli gk. [görögkeleti] szerb előfizető visszautasította lapunkat.”
A Szerbia elleni hadüzenet után fokozódott a mesterségesen szított tömeghisztéria. A Szentendre és Vidéke augusztus 2-i számában közölt, Szerb kémnek nézett család című cikk például beszámol arról, hogy egy szentendrei fakereskedő – mint mindig, ezúttal is – szerbül beszélt ismerőseivel a HÉV-en. A kalauz, aki különben hozzá lehetett szokva a szerb nyelvű társalgáshoz, átadta őket a rendőrségnek.
„A tér csakhamar tele lett kíváncsiakkal. – Le a szerb kémekkel! – a hangzott fel a tömeg ajkán. A fakereskedő hiába igazolta magát, a tömeg lármázott, […] s a nép fantáziájában már meg is fogant az új gondolat: fel akarják robbantani a Rádeczky-kaszárnyát.”
A cikk óva intette a szerbeket minden feltűnéstől, mivel
„…a kenyérkeresőjétől megfosztott nép lelkiállapota most izgatott, rémeket lát ott is, ahol erre ok nincsen...”
A lap következő, augusztus 9-i számában dr. Zubkovits György budai görögkeleti püspök pásztorlevélben igyekszik mérsékelni a nemzetiségi ellentéteket:
„Főpásztori lelkem mélyén él a tántoríthatatlan hit, hogy ezen egyházmegyében és nyájamban egy lélek sincs, aki nem volna eleve határtalan hódolattal I. Ferenc József legkegyelmesebb királyunk és hűséggel édes magyar hazánk iránt.”
Az augusztus 23-i számban még tovább megy a helyi konfliktusok elkerülése érdekében: felhívja egyházmegyéje szerb papjait, hogy imádkozzanak a (Szerbia ellen!) harcoló magyarok győzelméért, adakozzanak a magyar hadsereg számára, szükség esetén adják át iskoláikat katonai kórházak céljaira.
A háború kiterjedése, Anglia hadba lépése után, az augusztus 16-i számban már nyoma sincs a magyarok körében tapasztalt kezdeti örömmámornak.
„Legyünk higgadtak és óvatosak! Egy beláthatatlan végű háború előtt állunk, ezért minden eshetőségre számítani kell.”
~♣~
Sin Edit gyűjtése
Folytatjuk
Szólj hozzá!
Címkék: városháza cigányzene fúvószenekar 20. század hadüzenet mozgósítás szarajevói merénylet Szerbia Szentendre I. világháború Üröm Szentendre és Vidéke újság Kada Mihály plébános szerb lakosság Zubkovits György budai görögkeleti püspök kenyérkereső pásztorlevél I. Ferenc József király nemzeti zászlók hazafias dalok
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.