2014.10.03. 16:30
Száz éve tört ki az első világháború (5)
A szentendrei harangok hosszú útra keltek
A háború a helyi sajtó tükrében, a korabeli polgár szemével
Biztosítási cég hirdetése 1918-ból. Ferenczy Múzeum
Évről évre súlyosbodtak a nehézségek. 1916 tavaszán már a negyedik hadikölcsön jegyzésére buzdították a lakosságot, amint a Szentendrei Újság április 23-i száma tanúsítja.
„A magyar állam ismét kérő szóval fordul polgáraihoz. Megtámadott hazánk újabb áldozatra kéri itthon lévő fiait. Töltény, ruha, felszerelés kell diadalmas hadseregeinknek, hogy kivívhassák a végső győzelmet.”
A végső győzelem azonban késik, és egyre reménytelenebbnek tűnik.
„Lángba borult a világ, soha nem látott méretekben pusztulnak az emberek és javak. És mi, akár a tűzoltók, mentünk és mentünk. Létünkért, fennmaradásunkért harcolunk.”
Szentendrei Újság, 1916. június 18.
„A tizennyolc évesek sorozása e hó 3-án folyt le Szentendrén. A negyvennyolc sorozásra kerülő közül tizenhatot talált alkalmasnak a bizottság.”
„A szentendrei harangok hosszú útra keltek. […] E hó 7-én vitték el őket, megható búcsúzás közben. Minden templom harangját felekezete papja megáldotta, s a hívők, akik annyiszor gyűltek össze hívó szózatukra, meghatottan, könnyes szemmel kísérték ki a vasúti állomásra. Egy-egy harang maradt csak minden templomban.”
Szentendrei Újság, 1917. február 11.
Százhalombatta, harangszentelés a két háború között. Urban Legends
1918 tavaszán a szentendrei képviselő-testület húszezer korona segélyt kért a megyétől –
„…a háború okozta nagy drágaságra figyelemmel […], a város szegényeinek ellátása céljára.”
1917 végétől megyeszerte csökkent a közbiztonság, nőtt a lopások száma. Leginkább élelmiszert, közszükségleti cikkeket raboltak. Egyre több katonaszökevény bujkált a környéken.
A háború alatt egy géppuskás tanfolyam működött a városban. A Duna-parton üresen álló Weresmarty-villában rendezték be a parancsnokságot, az Anna-völgyi lőtéren tartották a gyakorlatokat. A város ingyen telket biztosított a katonáknak építendő barakkok számára. A városi pénztár terhére dohányt és kenyeret osztottak a katonáknak, akik részt vettek a Duna-part rendezési munkáiban.
Képeslap az első világháború idejéből. Fotóalbum
Részben e fegyveres alakulat jelenlétének, visszatartó hatásának tudható be, hogy a háború utolsó hónapjaiban, illetve az őszirózsás forradalom idején nem volt különösebb rendbontás és köztörvényes bűncselekmény Szentendrén.
Első világháborús katonaportré. Könyvtár, Üröm
A vármegye 1931-es ismertetője és címtára szerint Szentendréről négyszázhatvan katona vonult be a háborúba, közülük százöten hősi halált haltak. Ötvenhat hadiözvegy és száznegyvenegy hadiárva a négyéves háború további mérlege.
~♣~
Sin Edit gyűjtése
Vége
Szólj hozzá!
Címkék: segély harangok drágaság első világháború 20. század lőtér sorozás helyi sajtó végső győzelem hősi halál Szentendre Duna-part hadikölcsön diadalmas hadsereg katonaszökevény Weresmarty-villa Anna-völgy városi pénztár hadiözvegy hadiárva géppuskás tanfolyam
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.