2020.05.18. 22:33
Egy romantikus szentendrei álmodó
Ábrányi Emil költő, műfordító, újságíró
~♣~ Pest, 1850. december 31. –
Szentendre, 1920. május 20. ~♣~
Korának egyik legünnepeltebb költője volt. Patetikus hangú, hazafias versein nevelkedett a századforduló fiatal nemzedéke. Napjainkban inkább műfordítóként tartjuk számon. 1906-ban telepedett le Szentendrén feleségével, Wein Margit operaénekessel. A mai Ady Endre út 8. szám alatti villában laktak 1906 és 1920 között.
Az elegáns Ábrányi-villa egy korabeli képes levelezőlapon
Ábrányi Emil tevékenyen részt vett a város közéletében. Több tisztséget is betöltött, például az 1913-ban megalakult Szentendrei Városfejlesztő Egyesület őt kérte fel elnökének.
„A képviselő-testület 1912. február 4-ei ülésén Ábrányi Emil, az országos megbecsülésnek örvendő szentendrei költő tüzes hangú szónoklatban szállt síkra a villanyvilágítás mellett”
– írta a Szentendre és Vidéke című helyi újság. (A villanyvilágítást végül csak az első világháború után, 1920–1921-ben vezették be.)
A költő élénk kapcsolatban állt a város kulturális életében szerepet vállaló lakosokkal. Hozzá vitte bemutatni első verseit a helyi bognármester fia, a költészettel kacérkodó Bindorfer Ferenc. Barátja volt dr. Horváth Ákos, a későbbi helyi énekkar, az ún. Horváth-nyolcas vezetője, aki több Ábrányi-verset is megzenésített. Dr. Dezsőfi Ferenchez, a helyi politikai, irodalmi és színházi élet egyik közismert egyéniségéhez fűződő kapcsolatát a Ferenczy Múzeumban őrzött, dedikált Ábrányi-kötet tanúsítja.
Dezsőfi Ferencnek ajánlott verseskötet, a költő kézírásával
Ábrányi népszerűségét mutatja, hogy Dumtsa Jenő polgármester után ő volt a második szentendrei polgár, akiről még életében utcát neveztek el. A villájához vezető út 1913-tól máig is az ő nevét viseli. Tiszteletére 1959. május 24-én emléktáblát helyeztek el egykori villája falán.
Forrás:
Pethő Zsoltné Németh Erika: Szentendrei arcképcsarnok II. Elődeink. Pest Megyei Könyvtár, Szentendre, 2006
További források:
Dietz Ferenc: A Szentendrei Városfejlesztő Egyesület, 1913–1914; Magyar nagylexikon; Pethő Németh Erika – G. Sin Edit: Írók, költők Szentendrén; Pethő Németh Erika: Az Ábrányi-kastély (Szentendre és Vidéke, 1987. 1. szám); Új magyar életrajzi lexikon I.; Ürmös Lóránt: Üdvözlet Szentendréről!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.