2013.11.07. 15:25
November
Mozaikok Szentendre múltjából, 11.
~♣~ Sin Edit gyűjtése ~♣~
175 éve
A strázsamesternek egyenruha is járt. Városi alkalmazottak viselete. 1838. november 23-i dokumentum, Pest Megyei Levéltár

Strázsamester, hat drabant, hat éjjeliőr, hat határkerülő, egy-egy erdőkerülő, hegymester, csűrfelvigyázó, téglaégető felügyelője, nádlerakóhely felvigyázója, izbégi bíró, dobos, fűtő, postás, kocsis, harangozó, kórházi gondnok, bába, orvos. Fizetésüket szabályrendeletben rögzítették, a készpénz mellett többen természetbeni juttatásban (tűzifa, gyertya, csizma) is részesültek. A strázsamesternek egyenruha is járt: frakk, nadrág, mellény, csizma, háromszögletű kalap és három évenként új köpeny.
~♣~
105 éve
Költségvetés: hiánypótlás pótadókból. A képviselő-testület 1908. november 30-i ülésének jegyzőkönyve
Az 1909-es évet 156.512 korona 29 fillér szükséglettel, 147.414 korona 42 fillér fedezettel, 9.097 korona 87 fillér hiánnyal tervezte a képviselő-testület. A hiányt pótadókból szándékoztak fedezni.
~♣~
95 éve
született Mándy Stefánia művészettörténész

1918. november 5-én született Mándy Stefánia költő, műfordító. Szentendrén, családja Ulcisia közi házában és kertjében töltötte gyermek- és ifjúkora nagy részét.
Művészettörténészként az elsők közt népszerűsítette Vajda Lajost és a köré csoportosult szentendrei művészeket. Költőként a Szép Szónál indult. 1944-ben Auschwitzba deportálták. 1945 és 1949 között a Pázmány Péter Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán adott elő. Az Újhold és a Válasz folyóirat közölte verseit. Az ötvenes években kizárták az Írószövetségből, melynek megalapításában korábban komoly szerepe volt. 1949-től fordított, 1963-tól művészettörténeti írásokat és gyermekverseket publikált. Versei 1948 és 1989 között csak külföldön jelenhettek meg. 1945-től 49-ig, valamint a hatvanas években előadásokat tartott az Európai Iskola művészeiről, Moholy-Nagy László és Kassák Lajos művészetéről, illetve modern magyar képzőművészeti egyéni és csoportkiállításokat rendezett és nyitott meg.
~♣~
Vagyoni viszonyok az őszirózsás forradalom győzelme után. Az 1918. november 1-jei városi tanácsülés, valamint a helyi Nemzeti Tanács és a Néptanács novemberi üléseinek jegyzőkönyvéből
„A város tanácsa egyhangúlag elhatározta, hogy csatlakozik a Nemzeti Tanácshoz és az esküt leteszi.”
Az új rendszer első intézkedéseiből:
„A Tanács sürgősen összeírja a lakosságot vagyoni viszonyai szerint. Öt osztályt állapít meg:
1. gazdag
2. jómódú
3. keresőképes
4. támogatásra szoruló
5. teljesen keresőképtelen
Ezekhez az elvekhez és névsorokhoz fog igazodni mindenféle gyűjtés és segélyezés.”
Titkos szavazással döntöttek a vezető tisztségviselők elbocsátásáról:
„A Tanács felkéri dr. Antolik Arnold polgármestert, Heller Antal rendőrkapitányt és Magdics István számvevőt, hogy a bizalmatlansági nyilatkozatnak engedve helyeikből a legközelebb megejtendő tisztújításig szabadság címén távozzanak el.”
„A város közönségének soraiban olyan hangok hallhatók, hogy a város háborús közigazgatása visszaélésekkel telt. […] Jelentkezzék mindenki, aki konkrét adatokkal rendelkezik, s így a város vezetőinek vagy elégtétel adassék, vagy indokolt esetben illetékes helyen a feljelentés megtétessék.”
~♣~
75 éve
A Felvidék visszacsatolása. Határtalan lelkesedés a városi ünnepségen. Pilishegyvidék–Budakörnyék, 1938. november 12.
„Szentendre hazafias közönsége csütörtökön, november 3-án este megható ünnepség keretében emlékezett meg a Felvidék visszacsatolásától. Spontán kirobbanása volt ez az érzelmeknek. A magyar lélek nem várt rendezést, hanem ezrek és ezrek fegyelmezett rendben, zászlók százai között, lobogó fáklyafény mellett meneteltek a templomtérre, hol hatalmas csoportban egyesülve éltették hőn szeretett kormányzó urunkat történelmünk eme aranybetűs ünnepén. A lelkesedés nem ismert határt. Horthy, Duce, Hitler, Imrédy, Kánya, Teleky nevétől volt hangos az egész tér.”
~♣~
65 éve
hunyt el Wein Margit operaénekes

Ábrányi Emil költő felesége volt. Opera-Világ
1948. november 27-én, nyolcvanhét éves korában hunyt el Wein Margit, a 20. század első évtizedeinek népszerű operaénekese. Híres szerepei voltak többek között: Erkel Ferenc Bánk bán (Melinda), Mozart A varázsfuvola (Papagena), Rossini A sevillai borbély (Rosina), Verdi Rigoletto (Gilda), Puccini Bohémélet (Musette) és a Manon Lescaut címszerepe. 1906-ban telepedtek le Szentendrén. Ady Endre úti villájukban állítólag egy ízben Puccini is járt vendégségben. Aktív szerepet vállaltak a város köz- és kulturális életében. A kortárs visszaemlékezések szerint ha
„csöndes nyári estéken nyitott ablaknál énekelt, elcsöndesült a környék, s áradó szopránját áhítattal hallgatták”.
~♣~
45 éve
hunyt el Hamvas Béla író
1955-ben segédmunkásként dolgozott az Április 4. Gépgyár tiszapalkonyai kirendeltségén. Medio Kiadó, Artpool
1968. november 2-án halt meg Hamvas Béla író, filozófus, esztéta és könyvtáros, aki az 1920-as évektől gyakori vendége, egy időben ideiglenes lakosa volt a városnak. 1948-ban földműves-igazolványt váltott ki, és 1951-ig sógora szentendrei kertjét művelte. Itt írta Karnevál című regényét. A szentendrei köztemetőben nyugszik.
Változatos, egyben viszontagságos élete volt. Harcolt az első világháborúban. 1919-ben családját kiutasították Pozsonyból, Budapestre költöztek. 1923-ban a budapesti egyetem magyar-német szakán szerzett diplomát. Tanult a zeneművészeti főiskolán is. A Budapesti Hírlap munkatársa, 1927-től a Fővárosi Könyvtár könyvtárosa volt. 1935-36-ban Kerényi Károllyal megalapította a Sziget folyóiratot. 1940-től 44-ig az orosz fronton teljesített szolgálatot. 1945-től részt vett a megújult szellemi életben: az Egyetemi Nyomda tanulmányait szerkesztette, antológiát adott ki, előadássorozatot tartott. Forradalom a művészetben, Absztrakció és szürrealizmus Magyarországon (Kemény Katalinnal) című tanulmánya ürügyén Lukács György hevesen támadta. Nem publikálhatott, és 1948-ban könyvtárosi állását is elvesztette. 1951 és 64 között segédmunkásként, illetve raktárosként dolgozott.
A tilalom időszakában írásait szamizdatban terjesztették. Jelentősen hatott a fiatal magyar avantgárd művészekre.
~♣~
25 éve
Formálódó ellenzék a rendszerváltás küszöbén. Szentendre és Vidéke, 1988. november
„A Magyar Demokrata Fórum szentendrei szervezete szeptember 26-án megalakult. A lapzártakor kapott tájékoztatás szerint a tagok száma eddig száztíz.”
~♣♣♣~
Szólj hozzá!
Címkék: jegyzőkönyv költségvetés bíró egyenruha segédmunkás őszirózsás forradalom Puccini Hitler éjjeliőr Horthy Hamvas Béla képviselő-testület Izbég Bálint Endre strázsamester városi alkalmazottak drabant határkerülő hegymester pótadó Mándy Stefánia Vajda Lajos Néptanács Nemzeti Tanács határtalan lelkesedés városi ünnepség hazafias közönség Duce Imrédy Kánya Teleky Wein Margit operaénekes Ábrányi Emil formálódó ellenzék Magyar Demokrata Fórum szentendrei szervezete A Felvidék visszacsatolása számvevő
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.