2016.09.23. 16:00
Régészeti leletek Ürömön
A bronzkori leleteket 2012-ben Ürömön is kiállították
Szórványos régészeti leletek arra engednek következtetni, hogy Üröm területe az újkőkortól folyamatosan lakott volt. A község területén 11 régészeti lelőhely ismert. A leletanyag többsége a véletlennek köszönhető, különböző földmunkák során kerültek napvilágra. A legrégebbi időkből származó leletek cserepek, edénytöredékek, házkerámiák.
Építkezések, mezőgazdasási munkák során nagyon sok római korból származó tárgyra bukkantak Ürömön. Türk Henrik Fő utcai telkén Traianus Decimus vimina veretű érmét találtak 1924-ben. Schiessl Márton Budakalászi úton fekvő telkén római kori sírleleteket ástak ki 1926-ban. A településen és annak határában még különböző feliratos kövek, sírleletek és különféle tárgyak kerültek elő. Erre vezetett az Aquincumot Brigetioval (római kori város a mai Komárom helyén) összekötő út is. Az előkerült sírkövek alapján a régészek azt állapították meg, hogy Üröm területén kiszolgált aquincumi veteránok birtokai feküdtek. Találtak egy Marcus Aurelius feliratos mérföldkövet is. Ez a kő Üröm főterén, a templom előtt látható.
Részlet Magyarország Régészeti Topográfájából
Római mérföldkő a templom előtt
Római kori leletek Ürömről a Magyar Nemzeti Múzeumban - fotó: Üröm az idő sodrában
1977 februárjában jelentették a Ferenczy Múzeumnak, hogy Ürömön a Magyar-bolgár Barátság Termelőszövetkezet területén egy új épület alapozásakor edénytöredékeket és bronz tárgyakat találtak. A múzeum munkatársai további leletekre bukkantak a halomsíros kultúrából. Bronz karperecek, gyűrűk, csüngők, urnák, tálak, bögrék töredékei kerültek elő. A leletanyagot Szentendrére, a Ferenczy Múzeumba szállították és azóta is ott őrzik.
2012-ben Üröm első okleveles említésének 800. évfordulóján a múzeum ezeket a leleteket Üröm rendelkezésére bocsátotta egy kiállítás erejéig.
Rajz az 1977-ben Ürömön talált leletek egy részéről - Régészeti tanulmányok Pest megyéből
A kiállított bronzkori leletek 2012-ben - fotó: Ürömi Tükör
Forrás:
Magyarország Régészeti Topográfiája 7. kötet Budai és Szentendrei járás, 1986.
Régészeti tanulmányok Pest megyéből Szentendre, 1980. - V. Holport Ágnes: A halomsíros kultúra leletei Ürömön
Üröm az idő sodrában - Üröm, ÜBT, 2010.
Muskáth György: Üröm község története - kézirat
Ürömi Tükör - 2012. november - december
Szólj hozzá!
Címkék: régészet kiállítás mérföldkő római kor Marcus Aurelius Üröm régészeti leletek 800 éves
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.