Ábrányi-ősök a XIII. századból ~♣~ Az Ábrányi (korábban Eördögh) család története ~♣~   „A Lászlófalvi Eördögh család azonos eredetű a Velics családdal. Közös ősük, Pyuk Othmár a Turóc vármegyei várjobbágyok közé tartozott. A tatárjárás idején Znió várából Veglia szigetére, a…

Ábrányiak a magyar kultúrában  ~♣~ Három generáció az irodalom, a színház és a zene bűvöletében ~♣~   Apa és két fia (jobbról balra):   id. Ábrányi Kornél zeneszerző,   ifj. Ábrányi Kornél író,   Ábrányi Emil költő.   1897, Budapest   (Ellinger Ede…

Ábrányi Emil, a színműíró  ~♣~ És a szerelmesek boldogan éltek, míg meg nem haltak... ~♣~    A cremonai hegedűs című vígopera plakátja a Debreceni Városi Színházban, 1897-ben. Szövegét a francia nyelvű librettó alapján írta: Ábrányi Emil   Az Ábrányi család sok szállal kötődött a…

Ábrányi mint híres operák szövegírója ~♣~ Egzotikus tájakon a zene birodalmában: Carmen, Lakmé, Tristán és Izolde... ~♣~    Ábrányi Emil a maga korában nem csak romantikus hangvételű rímes verseiről, remekbe szabott műfordításairól, forradalmi hevületű újságcikkeiről volt híres. Írt színpadi…

  Végleg kihalt egy mesterség   Tóth Balázs - Pest Megyei Hírlap, 1958. szeptember 10.   Valaha virágzó kézműves mesterség volt Ürömön a fésűkészítés. Fehérvári Antal (akkor még Folhoffer Antal) két unokafivérével, a Vajda fiúkkal meg még egy barátjukkal elhatározták, hogy kitanulnak…

süti beállítások módosítása